رضا امیرخانی

نویسنده
۰
شما
۱۰/ ۸.۶
۳۱
سلبریتی‌های مشابه
محمود دولت‌آبادی رودکی فریدون مشیری سید حمیدرضا برقعی مهدی اخوان ثالث محمدرضا شفیعی کدکنی حکیم ابوالقاسم فردوسی فخرالدین عراقی جلال آل‌احمد
دنبال کنندگان
۴ نفر
صفحات رضا امیرخانی
نقل قول
۱۴ شهریور ۱۳۹۷
در نقد جریان فرهنگی انقلاب:

نسل من، با یک دهه فاصله، تمام سعیمان این بود که کتابمان به راسته انقلاب و بازار واقعی کتاب برسد. مطمئن بودیم که با رقابت می‌توانیم جای خودمان را پیدا کنیم.

در این میان هیچ مدیر فرهنگی کمک حال ما نبود. آن‌ها نمی‌توانستند باور کنند که کتاب می‌تواند به شکل عادی در کتاب‌فروشی‌ها فروش رود و مدام به دنبال دست‌های کذایی در فروش کتاب بودند تا ناتوانی خودشان را لاپوشانی کنند. ما به نظرِ آن کابینه انقلابی اعتقاد نداشتیم و اعتقاد داشتیم انقلابی بودن دقیقا از مسیر غیردولتی‌بودن می‌گذرد.

در این میان بر برخی ناشران حتی دولتی تأثیر گذاشتیم و تبدیلشان کردیم به ناشران سودده و آن‌ها نیز وارد بازار رقابتی شدند. دوره طلایی سوره مهر در نیمه اول دهه هشتاد با همین نگاه شکل گرفت و اولین کتاب‌های واقعی سوره مهر این‌گونه به بازار کتاب رسیدند؛ دوره‌ای که با طلوع نماد «دا»، غروب غم‌انگیزِ دوره‌ی طلایی‌اش شروع شد.

فعالیت حرفه‌ای
۱ دی ۱۳۹۶
ره‌ش
رَهِش (به نگارش نویسنده ره‌ش) رمانی به زبان فارسی نوشتهٔ رضا امیرخانی است. این رمان را نشر افق در سال ۱۳۹۶ چاپ کرد.
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب ره‌ش چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۸.۰ /۱۰
۲
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۹۱
قیدار
کتاب قیدار 9 فصل دارد که در هر فصل امیرخانی به بیان حکایتی از زندگی قیدار می پردازد. از فصل اول که به نام "مرسدس کوپه کروک آلبالویی متالیک" است و به ماجرای آشنا شدن قیدار و شهلاجان و ماجرای ماه عسل رفتن این دو می پردازد بگیرید تا آخرین فصل که خواندنی ترین فصل کتاب است اما برای لذت بردن از آن باید هشت فصل قبل را خوانده باشی.
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب قیدار چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۹.۴ /۱۰
۵
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۹۰
جانستان کابلستان
رضا امیرخانی در جانستان کابلستان سفر کوتاه اما پرماجرایش به افغانستان را روایت می کند. پرسه در خاک همسایه فرصتی است برای نگاه کردم دوباره به ایران، اتفاقات تازه و آینده ی پیش رو.
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب جانستان کابلستان چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۸.۷ /۱۰
۳
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۸۹
نفحات نفت
بخش‌ها «مقدمه» «درآمد» «قانان» (تغییر یافته کلمه قانون) «بی‌کارآفرین» «منطق آزاد!» «نه عامه پسند، نه خاصه پسند؛ فقط داستان مسوول پسند» «کدام استقلال، کدام پیروزی» «صنعت دولتی شدن نفت» «حزب در پیت» «ریاست نفتی» «آنچه خوبان همه دارند، ما هم داریم!» «جمهوری اسلامی پاکستان» «اقتصاد مورد نظر در دسترس نیست» «افق» «توسعه چینی و هندی و ژاپنی و مالزیایی و...» «زمین صاف، زمین گرد، زمین مشبک» «مسؤول سه‌لتی مقصر نیست»
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب نفحات نفت چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۷.۳ /۱۰
۳
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۸۸
سرلوحه‌ها
عناوین بعضی از یادداشت‌ها عبارت است از: بشاگرد و آینه‌ی خورشیدی، بم شهری که خم شد، امّا کم نشد!، عاشورای ظاهر و عاشورای باطن، خانه‌ی عاشقان امیرالمؤمنین (گزارشی از دیدار با جرج جرداق)، لبنان، یک معادله‌ی چند مجهولی با درجات بالا، یک مغالطه از یک رئیس‌جمهور، مردی متعهد به حقیقت، شاعر اگر حکیم نباشد مزلف است، نقدی بر کتاب آیات شیطانی، فرزندان زن زیادی جلال، آموزش داستان‌نویسی به زبان ساده.
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب سرلوحه‌ها چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۵.۰ /۱۰
۱
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۸۷
بیوتن
این کتاب، داستان یکی از بازمانده‌های جنگ ایران و عراق ایران است که به بهانه‌ای به آمریکا سفر می‌نماید. کتاب تقابل سنت ومدرنیته را به نمایش می‌گذارد. عناوین فصول کتاب فصل اول: معنی فصل دوم: فصل پنجم فصل سوم: مسکن فصل چهارم: پیشه فصل پنجم: زبان فصل ششم: ژنتیک فصل هفتم: مراثی
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب بیوتن چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۹.۰ /۱۰
۱
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۸۴
نشت نشا
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب نشت نشا چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۹.۵ /۱۰
۲
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۸۲
داستان سیستان
«داستان سیستان» داستان همراهی ۱۰ روزه‌ی رضا امیرخانی با تیم همراه رهبری در سفر سال ۸۱ ایشان به سیستان و بلوچستان است. امیرخانی که در این کتاب هم با استفاده از تسلطش بر زبان فارسی و البته حس طنز توانسته سفرنامه‌ای خواندنی به دست بدهد که در آن چهره‌های آشنای بسیاری حضور دارند: از خبرنگاران تلویزیونی تا مسئولان مختلف. نویسنده متوجه حواشی بوده و اخبار رسمی دیدارهای رهبر انقلاب را به رسانه‌های دیگر واگذار کرده است: از پلو مرغ‌های سفر، از دقت‌های تیم محافظت، از شور و شوق مردم، از آدم‌هایی که سعی می‌کردند به هر دیداری برسند و خودشان را توی هر دسته و گروهی که دیدار دارند جا بکنند و حتی از چانه زدن فرزندان رهبر معظم انقلاب در هنگام خرید!
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب داستان سیستان چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۹.۵ /۱۰
۴
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۸۰
ازبه
ازبه نام رمانی از رضا امیرخانی نویسنده ایرانی است. وی این کتاب را در سال ۱۳۸۰ خورشیدی نوشته است. این رمان را انتشارات نیستان به چاپ رسانده‌است.
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب ازبه چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۸.۰ /۱۰
۱
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۷۸
من او
منِ او رمانی فارسی نوشته رضا امیرخانی است که در سال ۱۳۷۸ منتشر شد. این کتاب از سوی منتقدین امیرخانی به اثری رمانتیک - حزب‌اللهی تشبیه شده است. امیرخانی در این کتاب با نگرشی مذهبی تصوف را موازی با عرفان و عشق زمینی را با موضوعاتی عرفانی فرازمینی درمی‌آمیزد. نویسنده در اثبات ادعای ارتباط این دو به حدیث «من عشق فعف ثم مات مات شهیدا» مستمسک می‌شود (گرچه از سوی اکثر فلاسفه و عرفای ایرانی مفهوم عشق در این حدیث عشق عرفانی و نه زمینی است). همچنین دگر تلاش بارز این نویسندهٔ متعهد انقلاب تلاش برای واحد نشان دادن متن جریانات آزادی طلبانهٔ مبارزان استقلال طلب الجزایری (به عنوان یک نهضت ملی) و انقلاب اسلامی (به عنوان جنبشی مذهبی) است. نویسنده در ایجاد این ارتباطات قصد پیوند دادن مفاهیمی دارد که ممکن است به نظر متضاد یا حتی بی رابطه برسند. همچنین، این کتاب سعی دارد اوضاع دوران قدیم تهران را (از زمان رضاشاه) بستری برای انقلاب اسلامی توصیف کند. مهم‌ترین شخصیت این کتاب درویشی با نام مصطفی است که حقیقت تماماً در دست اوست و مانند ریش سپید قصه و خدای قصه است. بزرگ نمایی این شخصیت در داستان قابل تأمل است. همچنین تم عزب - مجرد ماندن برای پاک ماندن توسط شخصیت او به داستان مطرح می‌شود. حضوری غیر مستقیم و گاه مستقیم فرهنگ صوفیانه در داستان نشانگر این است که نویسنده مرز خاصی بین عرفان، تصوف، دین، رمانس (عشق زمینی) و امثال این‌ها قائل نیست، یا حداقل دوست دارد این طور به نظر برسد. در هم آمیختن مفاهیم عاشقانه و عرفانی با رویکردی مذهبی در این رمان از طرفی ممکن است پلورالسیم فلسفی یا حتی بعضاً پلورالیسم دینی تلقی شود، اما به نظر می‌رسد امیرخانی در این رمان بیشتر همان رواداری آیین اسلامی را بازنمایی کرده است. پلورالیسم دینی شامل قضاوت راجع به ادیان مختلف نیست، در حالی امیرخانی در این رمان به تبلیغ دینی خاص و مکتبی خاص از آن اقدام می‌کند و برداشت‌های دیگر را توسط ریش سفید داستانش رد می‌کند.
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب من او چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۹.۳ /۱۰
۳
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۷۸
ناصر ارمنی
داستان‌ها: زمزم انگشتر رتبه قبولی یک پژوهش خشن کوچولو ناصر ارمنی کمال سه نفر خیابان سال نو گوش شنوا
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب ناصر ارمنی چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۸.۰ /۱۰
۳
فعالیت حرفه‌ای
۱ فروردین ۱۳۷۴
ارمیا
ارمیا که اهل شمال شهر تهران است در جبههٔ جنگ ایران و عراق حضور می‌یابد و در آنجا دوستش، مصطفی، را بر اثر انفجار در سنگر از دست می‌دهد. ارمیا متحول می‌شود و حتی پس از پایان جنگ و بازگشت به تهران هم نمی‌تواند از فکر جبهه و جنگ بیرون بیاید. او در ادامهٔ سیر و سلوک عرفانی‌اش به جنگل‌های شمال می‌رود تا اینکه خبر درگذشت روح‌الله خمینی را می‌شنود . . .
به نویسندگی رضا امیرخانی در کتاب ارمیا چه امتیازی می‌دهید؟
۰
شما
۸.۷ /۱۰
۳