خبر
رضا فیاضی براساس یک اتفاق واقعی رمان نوشت
رضا فیاضی بازیگر و نویسنده، درباره اثر جدیدش با نام "الو، اینجا پدری به قتل رسیده" سخن گفت.
خبر
فینال مسابقه «مشاعره» در تابستان برگزار خواهد شد
تهیه کننده مسابقه «مشاعره» از برگزاری فینال فصل جدید این مسابقه در تابستان خبر داد.
خبر
برای نخستین بار سوزان سلرز در ایران معرفی می‌شود
کتاب "ونسا و ویرجینیا" نوشته سوزان سلرز با ترجمه زهرا امینی برای نخستین بار در ایران منتشر می‌شود.
خبر
چهل سال نمایش

 مدیرکل هنرهای نمایشی پیش از رونمایی از کتاب در سخنانی با بیان اینکه حدود ۱۵۰ سال از تئاتر ایران میگذرد، بیان کرد: در مدیریت فرهنگی هنری و حوزه‌های نمایشی چیزی که مهم است و میتواند به عنوان برنامه ریزی های کوتاه و بلند مدت در نظر گرفته شود داشتن آمار و اطلاعات است. تئاتر ما در زمانهایی دچار تحریم و بازخواست شد، در دوره‌هایی نیز دچار محدودیت و یا حتی تجدد صرف شده است. در بین آنها یک دوره تحول اساسی در تئاتر ما به وجود آورد آن‌هم انقلاب اسلامی بود.
شهرام کرمی ادامه داد: انقلاب اسلامی با هدف تغییر سیستم و نظام حکومتی ایجاد شد و در ادامه باعث تغییر فرهنگی شد و بر هنر این کشور هم تاثیر گذاشت. اکنون بعد از چهار دهه شاید بیشتر از هر زمان دیگر داشتن اطلاعات برای ما بسیار ضروری است.
وی درباره نحوه نگارش این کتاب نیز توضیح داد: شش ماه نگارش این کتاب طول کشید و نتیجه آن یک کتاب دوجلدی ۹۰۰ صفحه‌ای از مجموعه‌ی فعالیتهای ۴۰ سال اخیر تیاتر است. ما سرمایه‌ بسیار خوبی در این سالها داشته‌ایم و شاید چندان به آن توجه نشده تا بتوانیم با یک چشم انداز روشن برنامه ریزی کنیم.
کرمی با اشاره به اینکه ما در ایران ۸۲ جشنواره تئاتری داریم درحالی که تعداد مخاطبانمان نسبت به دیگر کشورها کمتر صصاست، بیان کرد: با استناد به این اطلاعات آماری ما می‌توانیم مقایسه‌های بهتری داشته باشیم. باید بتوانیم تبادل آثار هنری و تولیدات نمایشی بین شهرهای ایران را رقم بزنیم. وقتی این منابع راحت در دسترس باشند می‌توانیم بهتر از ظرفیت‌ها استفاده کنیم. همه صپرهیز می‌کنیم از طرح نقاط ضعف خود اما با شناسایی همان‌ها می‌توانیم بهترین استفاده را کنیم.
مدیر کل هنرهای نمایشی همچنین با اشاره به تقدیر از هنرمندان انقلابی در این مراسم، اضافه کرد: ما با لیست انبوه هنرمندان انقلابی مواجه شدیم بنابراین با سرفصل های ریزتری اینکار را کردیم تا به جمع بندی بهتری برسیم. تاکید داشتیم که تعداد این افراد بیشتر از ده نفر نباشد تا مثل دیگر تقدیرهای عرصه هنری باشد. پس این هنرمندان نماد تعداد زیاد عرصه هنرهای نمایشی هستند که ما به نمایندگی از دیگران از آنها تقدیر می‌کنیم.
پس از پخش ویدئویی از این ده هنرمند که شامل کریم اکبری مبارکه، سعید اسماعیلی، اعظم بروجردی، مرتضی شاه کرم، امیرحسین شفیعی، ندا ثابتی، حسین عالم بخش،محمود فرهنگ، نصرالله قادری و مریم معترف می‌شوند، ندا ثابتی یادداشتی را خواند که در بخش‌هایی از آن گفت: نوزده سال است صکه وارد تئاتر شدم. اگر جشنواره فجر نبود همچنان ادامه دهنده تئاترهایی بودیم که در سال ۵۶ با باورهای غربی روی صحنه بودند.
وی با بیان اینکه بزرگان تئاتر بارها نصیحتم کردند که نه از تشویق ها خوشحال و نه از بی توجهی ناراحت شوم، اظهار کرد: امیدوارم در آینده با جدیت به سمت ادبیات نمایشی بروم تا درام نویسی ما روز به روز بهتر از گذشته شود.
در ادامه این مراسم از ۱۰هنرمند تئاتر انقلاب اسلامی قدردانی شد.

شهرام کرمی
خبر
سروش صحت فصل سوم «کتاب‌باز» را افتتاح می‌کند
اولین قسمت از فصل سوم برنامه کتاب‌باز، از شنبه هفتم مهرماه با اجرای سروش صحت روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.
نقل قول
۱۴ شهریور ۱۳۹۷
در نقد جریان فرهنگی انقلاب:

نسل من، با یک دهه فاصله، تمام سعیمان این بود که کتابمان به راسته انقلاب و بازار واقعی کتاب برسد. مطمئن بودیم که با رقابت می‌توانیم جای خودمان را پیدا کنیم.

در این میان هیچ مدیر فرهنگی کمک حال ما نبود. آن‌ها نمی‌توانستند باور کنند که کتاب می‌تواند به شکل عادی در کتاب‌فروشی‌ها فروش رود و مدام به دنبال دست‌های کذایی در فروش کتاب بودند تا ناتوانی خودشان را لاپوشانی کنند. ما به نظرِ آن کابینه انقلابی اعتقاد نداشتیم و اعتقاد داشتیم انقلابی بودن دقیقا از مسیر غیردولتی‌بودن می‌گذرد.

در این میان بر برخی ناشران حتی دولتی تأثیر گذاشتیم و تبدیلشان کردیم به ناشران سودده و آن‌ها نیز وارد بازار رقابتی شدند. دوره طلایی سوره مهر در نیمه اول دهه هشتاد با همین نگاه شکل گرفت و اولین کتاب‌های واقعی سوره مهر این‌گونه به بازار کتاب رسیدند؛ دوره‌ای که با طلوع نماد «دا»، غروب غم‌انگیزِ دوره‌ی طلایی‌اش شروع شد.